2079927

Ваша IP адреса: 3.80.131.164
Серверско време: 2024-03-29 01:54:22

СТАВ УЧЕНИКА О НАРКОТИЦИМА- РЕЗУЛТАТИ АНКЕТЕ

У анонимној анкети коју је спровела психолог школе тш: „15.Мај“, Марија Милошевић, учествовало је 268 ученика, 191 дечaк и 77 девојчица. Анкета је урађена на заједничој иницијативи Тима за заштиту ученика од насиља, злостављања, занемаривања и дискриминације, Тима за спречавање употребе психоактивних супстанци и Ученичког парламента школе.

Ученици су дали одговоре на 15 различитих  питања а циљ анкетирања је био да се утврди степен информисаности ученика о опојним дрогама, да се испитају њихови ставови у вези са злоупотребом тих средстава као и њихов ниво информисаности о распрострањености опојних дрога у социјалној средини.

Адолесценти су у највећем ризику од овог порока,  пред њима је веома јак изаов. Под великим притиском вршњака, разних проблема у породици, у школи или у друштву, ово раздобље живота је најризичније.

На питање да ли је дрога штетна по човеково здравље, 90,1% ученика је одговорило да јесте и да је законом забрањена употреба наркотика. Скоро 60% ученика сматра да је  најризичнији период када млади први пут крену са конзумирањем наркотика управо почетак средње школе, 19% сматра да је то пред крај средље школе а 14,6% ученика сматра да највећа опасност вреба пред крај основне школе.

Две трећине испитаних ученика познаје некога из свог окружења ко конзумира наркотике а 40% њих сматра да по понашању може да закључи да ли је нека особа зависник од ПАС, док би 37% ученика по погледу, очима препознала зависника од ове опаке навике.

Када је у питању разлог зашто млади поклекну пред овим пороком, у једнаком проценту сматрају да је то из радозналости и жељом за популарношћу у друштву (по 29%) а затим су разлози: на наговор пријатеља, због утицаја лошег друштва али и због проблема у породици или школи.

О томе ко је најкомпетентнији да говори о проблему наркоманије, ученици сматрају да су то стручњаци (психолози, педагози и лекари), затим родитељи, школа па тек онда медији. Чак 58,8% испитаних ученика сматра да им не треба више информација о овом пороку него што већ зна.

Мало више од половине ученика би знало да наведе између једне и пет врста наркотика-да је чула за њих; 15% њих не зна ни за једну дрогу; око 16,5% ученика зна за 5-10 различитих наркотика док око 12% њих је чуло за више од десет врсти ове опасне зависности.

Када смо питали ученике, по њиховом мишљењу, која су то места где је дрога младима најдоступнија, 41% њих сматра да су то улица и паркови, затим кафићи и дискотеке али и приватне, кућне журке и окупљања а чак једна трећина испитаника сматра да би могла, уколико би пожелела, врло лако да набави наркотике.

Да ли је њима некада понуђено нешто од наркотика, 73% анкетираних ученика је рекло да није, скоро 10% испитаника је рекло да су им један пут понудили да узму неки наркотик а чак 16% њих је било у прилици да посегне за овим пороком небројено пута. Њих 9, односно 3,4% је конзумирало неку од дрога не знајући шта користи.

У ситуацији када би сазнали да неко њима близак: брат, сестра, пријатељ конзумира наркотичка средства, више од половине њих би рекло његовим/њеним родитељима а чак 40% њих не би никоме ништа помињала, сматрају да је то проблем те особе и да то њих не интересује.