ПРАВИЛНИК о календару образовно-васпитног рада средњих школа за школску 2024/2025. годину
ПЛАН УПИСА ЗА ШКОЛСКУ 2023/2024. ГОДИНУ
primalac: Sopstveni prihodi budžetskih korisnika Tehnička škola ,,15.maj“
uplata se vrši na račun škole:
840-31302845-09
model 97
poziv na broj
20-01950-04-01-742317-00
|
Ко је на мрежи: 41 гостију и нема пријављених чланова
Трајање: 3 дана (2 ноћења)
Организација: Агенција „Niš Expres“ из Ниша.
Превоз: високоподним туристичким аутобусима (2 аутобуса)
Смештај у Хотелу „Браћа Секулић“ на Златибору, на бази два ноћења ( два пуна пансиона).
Време извођења: 15. 4 – 17.4. 2024.
Учесници: Сва одељења II разреда: 90 ученика, 6 одељенских старешина, од којих је 1 вођа пута, лекар пратиоц, 2 туристичка водича и 2 возача : укупно 101 учесник. Носиоци организације: разредне старешине и вођа пута О здрављу ученика током екскурзије бринуо се лекар.
ЦИЉЕВИ И ЗАДАЦИ ЕКСКУРЗИЈЕ
Циљ екскурзије, као облика образовно-васпитног рада, јесте да допринесе остваривању циљева и задатака образовања и васпитања, циљева и задатака наставних предмета, као и непосредно упознавање с културним, историјским и духовним наслеђем и привредним достигнућима Западне Србије. Ученици треба да на екскурзији развију конкретну одговорност према колективу и одговорност за реализацију плана и програма екскурзије, унапреде одговорност за сарадњу колективно договарање, међусобно уважавање ученика и професора.
1.дан 15. 4. 2024. Прокупље - Златибор
Полазак из Прокупља у 7h испред школе. Путовање поред Блаца, језера Ћелије, Крушевца, Краљева. Долазак у манастир Жичу око 11.30. Обилазак манастира, краћа пројекција едукативног филма о значају Жиче, разгледање и слободно време до 12.30.
Наставак пута ка Златибору са паузом у Пожеги од 13.30 до 15 h. На одредиште, хотел „Браћа Секулић“ стиже се у 15.30. Поподне и вече предвиђено за слободне активности. Ученици су то време искористили за упознавање са центром Златибора и одлазак у Лунапарк. Вечера и ноћење.
дан 16. 4. 2024. Златибор – Мокра гора – Златибор
После доручка са Златибора се креће пут Мокре горе. Путовање кроз интересантне крајолике са погледом на нетакнуту природу Мокре горе. Око 10 h се стиже у музејскотуристички комплекс „Шарганска осмица“. Вожња Шарганском осмицом заказана за 10.30. Трајала је 2 h најпознатијом пругом уског колосека, ширине 760 цм. Пруга пролази кроз најлепше планинске пределе Мокре горе, са 5 мостова и 22 тунела. На укупној дужини пруге од 15. 440 м прелази се висинска разлика од 300 м. У рестаурираним вагонима воза „Носталгија“ првих сат времена вози се без стајања, у повратку краће паузе на познатим стајалиштима: Јатаре, Голубићи, Луди Камен.
После вожње креће се пут Дрвенграда, филмског села прослављеног редитеља Емира Кустурице, направљеног за потребе филма „Живот је чудо“. За ученике је у сали биоскопа у Дрвенграду пројектован краћи филм. Ученици су од 14-15 h имали слободно време да се прошетају Дрвенградом и упознају се са његовом архитектуром: градском капијом, 13 улица, 2 трга, биоскоп, црква, спортски центар, тениски терени, пијаца...Посебну пажњу ученика привукле су брвнаре, има их 50, све су аутентичне, пренете из околних златиборских села. Повратак у хотел до 15.30 и ручак. Слободно поподне, вечера и вече планирано за дискотеку. После 2 h је у хотелу владао потпуни мир за који су биле задужене одељењске старешине.
дан 17.4. 2024. Златибор – Прокупље
Трећег дана је освануло снежно јутро на Златибору, на радост ученика, посебно оних који су понели адекватну одећу. Време после доручка планирано је за обилазак центра Златибора.Неки ученици су се упустили у ту авантуру, а онима који нису били за шетњу обезбеђен је одмор у ресторану хотела. После ручка планираног за 14 h креће се пут Прокупља. Уз краћа успутна стајања у школско двориште стиже се у 20 h.
Оба аутобуса испуњавала су све техничке услове високе туристичке класе а повољни временски услови учинили су путовање још пријатнијим. Туристички водичи испред Агенције стручно и професионално су обављали свој посао, константно су били на располагању ученицима и професорима и сарађивали са одељењским старешинама и вођом екскурзије. Смештај и исхрана у хотелима је била у складу са понудом коју је агенција дала, собе у хотелу су у већини биле 1/5 и 1/4.. Већина ученика, учесника путовања, показала је висок степен зрелости и одговорности као и заинтересованост приликом обиласка локалитета па су похваљени од стране водича.
Закључак је да је екскурзија успешно реализована јер су сви захтеви из програма путовања успешно реализовани. Вођа пута похваљују ученике другог разреда за одговорно понашање и захваљују се одељенским старешинама и представницима агенције на сарадњи.
Вођа пута
Владан Благојевић
ТЕХНИЧКЕ ШКОЛЕ „15.МАЈ“ ИЗ ПРОКУПЉА ШКОЛСКЕ 2023./2024.
Време поласка: 22.04.2024. у 06:00
Време повратка:24.04.2024. у 21:00
Број учесника: 86 ученика, 6 разредних старешина, дежурни лекар, директор школеукупно 94 учесника, у пратњи два туристичка водича из Ниш-Експреса и два возача.
Разредне старешине Јаблан Ђорђевић, Миодраг Лазић, Александра Андрић-замена Милици Благојевић, Миодраг Крстић, Драгана-Милићевић-Динић, Сузана Копривица.
По одлуци директора школе од 19.04.2024.за стручног вођу пута одређен је Миодраг Лазић наставник машинске групе предмета.
Организатор: туристичка агенција Ниш-Експрес из Ниша
ПРВИ ДАН: ПРОКУПЉЕ-ИДВОР-ЗРЕЊАНИН-НОВИ САД
Након провере од стране саобраћајне полиције и добијања дозволе за два аутобуса високе туристичке класе у организацији туристичке агенције Ниш-Експреса из Ниша у 06:00 крећемо из школског дворишта ка Идвору . Пут до Идвора је протекао без икаквих проблема са једним успутним задржавањем.У Идвор стижемо око 11:00 где посећујемо Народни дом Михајла И. Пупина . У Народном дому који је уједно и његова задужбина, одгледали смо документарни филм о овом угледном српском научнику и његов развојни пут од учењака до научника, подсетили се на његов огроман допринос у унапређењу телекомуникација - пупинови калемови- који су омогућили пренос телефонском импулса на већа растојања. Посећујемо и његову родну кућу са намештајем из тог периода у пратњи локалног водича. Након тога се упућујемо до Зрењанина који плени архитектуром. Трг слободе, Градска кућа, зграда Музеја, Палата правде, Храм Успења пресвете Богородице, римокатоличка Катедрала Свети Иван Непомук, Храм Ваведења Пресвета Богородице, руска црква Светог Архангела Михајла су најзначајнији архитектонски драгуљи овог града који се кроз историју звао Бечкерек, Петроград и од 1946. носи садашњи назив - Зрењанин.
Након посете Зрењанину и краћег предаха крећемо за Нови Сад где стижемо око 17:00 и смештамо се у хотел који се исто зове као и град у који боравимо - Нови Сад. Вечера је планирана за 19:30, након тога ученици имају слободно време до 24:00, након чега, исцрпљени одлазе на починак.
Првог дана дежурни наставници су били Александра Андрић, Миодраг Лазић и Сузана Копривица као и дежурни ученици Иван Новковић, Лука Перић, Немања Ђорђевић, Дарко Митровић, Вељко Видосављевић, Ђорђе Вучковић, Стефан Јовановић, Данило Станковић, Павле Павловић и Марко Момчиловић.
ДРУГИ ДАН: НОВИ САД-СУБОТИЦА-ПАЛИЋ-НОВИ САД
Ученици устају у 08:00, доручкују у 08:30, након чега у 09:30 крећемо према Суботици. У Суботици нас дочекују два локална водича који нас упознају са културним и архитектонским богатствима овог града. Обилазимо централно градско језгро и један од пет тргова колико их Суботица има. Градска кућа је централни симбол Суботице која је саграђена у периоду од 1908. и 1912. године. Висока је 76 метара и има видиковац на висини од 45 метара са којег се пруже незабораван поглед на Суботицу и њену околину.
Неки од значајнијих архитектонских драгуља су Рајхлова палата, Синагога, Палата Микше Деметера, Православна црква Свегог Димитрија, Катедрала Свете Теразе Авилске итд.
Након обиласка Суботице и њеног ужег градског језгра упућујемо се према Палићу који се налази на десетак километара од Суботице и тамо посећујемо золошки врт који се простире на 15 хектара и било нам је потребно доста времена да га обиђемо. Имамо слободно време до 16.30 када се враћамо у Нови Сад. Вечерамо у 19:00, имамо мало слободног времена и дискотеку која је заказана за 22:00 и траје до 24:00. након тога ученици одлазе у своје собе, на заслужени одмор.
Другог дана дежурни наставници су Јаблан Ђорђевић, Миодраг Крстић и Драгана Милићевић - Динић и ученици Томислав Стојановић, Страхиња Костић, Радован Чапрић, Иван Чупић, Лука Михајловић, Никола Стаменковић, Давид Богићевић, Милан Вучинић, Петар Павловић и Марко Момчиловић.
ТРЕЋИ ДАН: НОВИ САД - ПЕТРОВАРАДИН - НОВИ САД - СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ - ФРУШКА ГОРА - ПРОКУПЉЕ
Након паковања , доручка у 08:15, полазимо у 09:15 преко Варадинског моста и кроз Београдску капију улазимо у Петроварадин кога краси Гибралтар на Дунаву, како се још назива петроварадинска тврђава која је грађена у периоду од 1692. до 1780. године као заштита Хабзбурговаца од турске империје. Тврђава се простире на 112 хектара и има подземне тунеле распоређене у четири нивоа укупне дужине 16 километара. Још један занимљив детаљ на тврђави је и пијани сат на коме су казаљке наопако постављене па велика казаљка показује сата а мала минуте. Све време смо у пратњи два туристичка водича који нам показују културне и архитектонске знаменитости Петроварадина, након чега силазимо у Нови Сад који поново разгледамо у пратњи наших водича. Посету Новом Саду смо започели на Тргу слободе где се издвајају римокатоличка црква, споменик Светозару Милетићу, шетњу настављамо Змај Јовином улицом која је уједно најзначајнија пешачка зона са великим бројем кафића и ресторана. У овој улици на броју 28 се налази најстарија кућа у целоме граду која је саграђена давне 1720. године у барокном стилу у којој је отворена прва новосадска штампарија али и Владичарски двор који је вероватно архитектонски најимпресивније здање у овој улици. Испред двора се налази споменик чувеном песнику Јовану Јовановићу. Неке од знаменитости поред којих смо прошли су дунавска улица у којој се налази Градска библиотека као и Српско народно позориште, најстарије позориште у Срба основано још 1861. године. Испред позоришта се окупљамо и полазимо према Сремским Карловцима где обилазимо Карловачку гимназију, Партијаршијски двор, Саборну цркву Светог Николе, Чесму Четири лава. У наставку нашег путовања посећујемо на Фрушкој гори манастире Крушедол и Ново Хопово у пратњи свештених лица, након чега улазимо у аутобусе и уз мало дужи предах у Великој Плани стижемо у Прокупље у 21:00.
Све време путовања је владала добра атмосфера. Разредне старешине су добро припремиле своје ученике који су се придржавали договора тако да никаквих проблема током извођења екскурзије није било.
Све време током извођења екскурзије смо имали 24-часовну подршку лекара Драгана Младеновића, а сви ми смо били под будним оком новог-старог директора школе г-ђе Биљане Миленковић.
У току путовања туристички водичи су нас упознавали са обележјима места и градова кроз које смо пролазили или се заустављали.
Два возача туристичке агенције „Ниш-Експрес“ из Ниша су нас безбедно одвезла и вратила у Прокупље.
ЗАКЉУЧАК И АНАЛИЗА ПОСТИГНУТИХ ЦИЉЕВА
Екскурзија је у потпуности испунила све васпитне облике и образовне садржаје у унапређењу рада ученика, остварила планиране циљеве и реализована је у предвиђеном времену,
Припреме које су претходиле извођењу екскурзије су урађене у складу са правилником о извођењу екскурзије,
Ученици и наставници су поступали по правилима понашања правилника о извођењу екскурзије. Исказали су висок степен одговорности и културе опхођења према материјалним и друштвеним вредностима,
Здравствено стање ученика је било задовољавајуће уз мање интервенције лекара који је пратио групу а интервенције су углавном биле због преморености и исцрпљености,
Организатор екскурзије, туристичка агенција „Ниш-Експрес“ из Ниша је у потпуности испунила наша очекивања, исказала професионалност у остваривању циљева. Аутобуси високе туристичке класе су испуњавали све техничке услове. Туристички водичи су изузетно професионално и систематизовано водили ученике за време екскурзије,
Домаћини смештаја хотел Нови Сад, рангиран са четири звездице нас није баш уверио у то. Домаћини су пружили млаку добродошлицу, укупан утисак је кварио менаџер хотела, смештај је био удобан, собе уредне и чисте, кухиња европска - није се свидела ученицима али не желим да кварим искрено гостопримство особља на рецепцији хотела.
У Прокупљу дана 29.04.2024.године
Вођа екскурзије Миодраг Лазић
Извештај о изведеној стручној екскурзији другог разреда
Дестинација: Крушевац, Краљево, Ушће, Копаоник
Време поласка: 18. септембар у 06:00 часова
Време повратка: 19. септембар у 19:00 часова
Број учесника: 125 ученика, 8 наставника, директор, лекар и два водича
Организатор: Агенција „Примаплус“ из Ниша
Екскурзија је у потпуности изведена у складу са планом и програмом.
Први дан путовања започео је провером аутобуса од стране саобраћајне полиције и по добијању дозволе у 05:47 учесници екскурзије су распоређени у аутобусима. Кренуло се у 06:00 из Прокупља и без успутних задржавања око 07:30 стижемо у Крушевац где обилазимо цркву Лазарицу, бисер моравске културе, задужбину Кнеза Лазара Хребељановића.
Након тога настављамо пут манастира Љубостиње где посећујемо женски манастир са црквом Успења Богородице. Црква је значајна по томе јер се у њој замонашила кнегинја Милица и добила име Евгенија а касније ту и сахрањена. Архитектура Љубостињске цркве се убраја међу најрепрезентативније споменике моравске сколе. После краћег одмора у 10:35 крећемо за Врњачку бању. Учесници екскурзије проводе слободно време у шетњи, обиласку термалних извора и дужем одмору за ручак све до 14:10 када се наставља пут према Краљеву.
Следећа дестинација је била манастир Жича, Мати Србске Црквене и Државне самосталности, свакако један од најлепших и најзначајнијих српских манастира. Манастир је задужбина Стефана Првовенчаног, сазидан почеткон 13. века. Жича је била намењена да се у њој крунишу будући краљеви и постављају архиепископи српски. Више пута рушена и обнављана, спољна декорација цркве представља велику загонетку. Озидана упоредо каменом и опеком и споља омалтерисана, обојена загасито црвеном бојом како би подсећала вернике на крв Христову, коју је пролио за њихов спас. Црква је украшена фрескама из различитих епоха, почев од 1220. године па до обнављања двадесетих година XIV века. По архитектури припада такозваној рашкој школи
Око 14:40 смо кренули долином реке Ибар, пролазећи поред хомотермалних бања Матарушке и Богутовачке пут манастира Студенице. Манастир је саградио Стефан Немања, посвећен је Богородици Евергетиди са жељом да то буде гробно место његово и наследника. Студеница је више пута страдала. Данас се сматра ремек делом рашке архитектуре и Мајком Српске Цркве и Земље. Убраја се у ред највећих споменика светске културне баштине.
Духовно обогаћени око 17:30 крећемо према Копаонику где стижемо око 19:30 и смештамо се у хотелу „Сребрна лисица“. После вечере, ученици проводе време у дискотеци од 22:30 до 01:30.
Други дан је по плану испуњен разгледањем скијашких комплекса, шетњом кроз национални парк, јахањем и слободним активностима.
Повратак за Прокупље је уследио после поновног прегледа исправности аутобуса и контроле возача на алко-тест. Кренули смо у 16:30 преко Бруса и Блаца и уз једну краћу паузу стигли око 19:00 у дворишту школе.
Закључак и анализа постигнутих циљева
- Екскурзја је у потпуности испуниа све васпитне облике и образовне садржаје у унапређењу рада ученика.
- Ученици и наставници су исказали висок степен одговорности и културе опхођења према материјалним и друштвеним вредностима и поставили стандарде понашања.
- Организатор екскурзије, агенција „Примаплус“ је у потпуности испунила наша очекивања, исказала професионалност и партнерство у остваривању циљева.
- Домаћини хотела су својом љубазношћу и гостопримством учинили све да ово путовање остане у неизбрисивом сећању за све учеснике.
Видео запис о изведеној екскурзији може се погледати ОВДЕ.
Извештај о изведеној матурској екскурзији
Дестинација: Острво Крф
Време поласка : 04.10.2014 у 5:10 часова
Време повратка: 08.10.2014 у 23:15 часова
Број учесника: 76
Екскурзија је изведена у складу са планом и програмом. Томе је допринело узорно понашање ученика као и одговорност и ажурност одељенских старешина.
На пут смо кренули 04.10.2014год. у 05:10 часова са аутобуског стајалишта испред Tехничке школе након прегледа аутобуса и добијања дозволе од стране саобраћајне полиције. У аутобус је било 71 учника,5 наставника,лекар,стручни водич и 2 возача. Са једном успутном паузом у 8:45 смо већ били на македонској граници ,а у 12:30 смо ушли у грчку и наставили пут Солуна. У Солун смо стигли око 13:30. Следило је панорамско разгледање града,посета савезничком гробљу из првог светског рата које је подигнуто 1929 године у помен људима страдалим у албанској голготи и 8000 Срба осталих заувек у хумкама Зејтинлика. На историју нас је посетио деда Ђоле, чувар традиције за коју су заслужни и његов отац Ђура и деда Сава који су пре њега бринули о хумкама погинулих срба на српском војничком гробљу. После тога смо посетили цркву св.Димитрија заштитника Солуна, а затим се сместили у хотелу "Вергина". Вече је проведено у шетњи и слободним активностима.
Други дан смо кренули за Крф око 7:10. Пролазећи кланцем Темпи посетили смо цркву св.Петке из трећег века, радионицу икона у Каламбаки и свету земљу Метеоре где смо обишли манастир св."Преображења господњег", METAMORPHOSSIS за нас познатог као Велика Метеора. Уз панорамско разгледање свих преосталих шест живих манастира и остатак од укупно 24 манастира у овој области напуштамо Меторе и крећемо пут Игуменице. Почела је киша која нас је пратила све време екскурзије.
Идући кланцем Темпи којим се Тесалонијско море,путем реке Пињос, исцедило у Егејско море масив планине Олимп,покривен маглом се лагано спуштао према мору. Стигли смо за трајект у 19:30ч и после два сата пута искрцали се на Крф ,где смо се сместили у хотелу "Оасис" у месту Пераме десетак километара од главног града Крфа.
Трећи дан смо после панорамског разгледања острва по највећем пљуску стигли до "Српске куће" где нам је кустос Љубомир Сарамандић говорио о голготи из првог светског рата,о великом подухвату српских војника који су успели да пораз претворе у победу,да поврате морал,пробију фронт и очувају државу у којој сада живимо. Због непредвиђеног невремена променили смо план и вратили се у хотел где смо искористили време за купање у базену хотела у коме смо били смештени и слободним активностима. Поподне смо искористили за шопинг у маркетима "Jambo" и "Lidl". Вече смо испунили забавом у дискотеци Мохито у месту Ипсос десетак километара северније од Крфа.
Четврти дан нас је поново пробудила киша и грмљавина. Наш план да посетимо острво Видо,за који смо се толико спремали и жељно ишчекивали је дефинитивно пропао. Море се узбуркало а небо склопило. Кренули смо према плажи Палеокастрица (стара тврђава) и успут посетили Гувију,место искрцавања српских војника 1915 године, посетили фабрику ретког јужног воћа ,донесеног из Јапана које успева само на овим пределима грчке , "Koun Quat-a" Mavromatis. Киша нас је пратила све време пута и стигавши до плаже Палеокастрица није нам дозволила да се успемо до манастира и након паузе од пола сата враћамо се назад на Крф и после обиласка цркве св.Спиридона поподне проводимо у шетњи и разгледању града ,слободним активностима и одмору.
Пети дан крећемо из хотела у 7:45ч и стижемо за трајект у 9:30ч. У Игуменицу се искрцавамо у 11:30ч и након једне паузе у 17:10ч смо били на грчкој граници. Посетили смо free shop по плану и програму и наставили путовање. Успут смо имали још једну краћу паузу кроз Македонију и у 21:00ч улазимо у Србију. Уз уопште задовољство изведеном екскурзијом у Прокупље стижемо око 23:00ч уз песму и коло испред аутобуса у присуству родитеља и домаћина ,директора школе.
Закључак и анализа постигнутих циљева
Видео запис о изведеној екскурзији може се погледати ОВДЕ.
Дводневна екскурзија за ученике другог разреда
На дводневну ексурзију кренуо је 131 ученик другог разреда , 8 професора, лекар и директор школе. Туристичка агенција ,,Хало Травел“ из Ниша је за успешно извођење ове екскурзије обезбедила два аутобуса високе туристичке класе.
Ученици су на овој екскурзији посетили цркву Лазарицу у Крушевцу, као и манастир Љубостињу , недалеко од Трстеника.
У Врњачкој бањи, ученици су слободно време искористили разгледајући пешачку зону бање. Ту су имали прилике да виде највећи опанак на свету ( уписан у Гинисову књигу рекорда), врњачког врапца Гочка, мост Љубави - једну од највећих атракција бање, као и прелепе врњачке паркове.
Посетом манастиру Жича у близини Краљева ученици су имали прилике да погледају овај српски средњовековни манастир из прве половине XIII век, задужбину Стефана Првовенчаног.
Настављајући пут Ибарском магистралом, ученици су стигли на Копаоник. После смештаја у хотел Јат Апартмани, организована је дискотека. Други дан екскурзије, ученици су слободно време провели за индивидуалне активности и разгледање апартмана Конаци - Сунчеви врхови.
У Прокупље су стигли око 18.30 часова.
Екскурзија је реализована у периоду од 11-12.10.2014.
Видео запис о изведеној екскурзији налази се ОВДЕ.
Матурска екскурзија 2013
Дестинација: Острво Крф
Време поласка: 20. октобар у 6:00 часова
Време повратка: 24.октобар у 23:00 часа
Екскурзија је изведена у потпуности према плану и програму. Томе најпре дугујемо изванредном понашању ученика који су похваљени од домаћина хотела, организатора путовања агенције "LASEN TOURSA" , стручног водича и возача аутобуса за свеукупно понашање током путовања, посете бројним манастирима и српским знаменитостима на Крфу, као и активностима у слободном времену. Допринос томе су сигурно дали и непрестана будност и ажурност одељенских старешина и директора школе чиме је створена атмосфера узајмног поштовања и веће мотивације у реализовању програма. Посебну захвалност дугујемо стручном водичу Верици Ђорђевић дипл. туризмологу, археологу и историчару уметности на изузетном залагању и подсећању на грчку митологију и историју страдања српског народа. На тај начин екскурзија је и хронолошки и просторно потпуно испунила очекивања свих учесника.
Први дан путовања започео је провером аутобуса од стране саобраћајне полиције и након добијања дозволе кренули смо у 6:00 са паркинга испред школе. Уз две успутне паузе у 14:00 смо прешли границу са Грчком да би нам се око 15:00 у Солуну придружио стручни водич. Најпре смо обишли савезничко гробље у Солуну (Зејтинлик) где нас је дочекао и на историју подсетио Ђорђе Михајловић. Након тога смо посетили цркву Светог Димитрија и кренули у панорамско разгледање града. Поподне смо провели у шетњи уз обалу Егејског мора, а у 18:00 кренули за Паралију. Око 19:00 смо стигли у хотел “PARALIA IN”. После смештаја и вечере учесници екскурзије су отишли на спавање.
Други дан смо кренули за Крф одмах после доручка у хотелу. Успут смо видели платамонски замак (13. век) идући кланцем Темпи све до цркве Света Петка (3. век) где смо се кратко задржали и око 9:30 смо пошли пут комплекса манастира Метеори. У подножју манастира смо посетили радионицу икона. Око 12:10 смо кренули према манастиру Велика Метеора, задужбина Светог Јоасафа и Светог Антанасија. После посете манастиру око 13:40 смо кренули кроз тесалијску равницу према Игуменици. На видику смо све време имали највећу планину Пиндос, прошли поред пресонице Трикала где је рођен Асклепије, Грчки Бог здравља. Трајектом смо из луке Игуменица пребачени до острва Крф где смо се сместили у хотелу “HELLINIS” близу међународног аеродрома Joanis Kapodistrias.
Трећи дан смо посетили храм на Jонском мору на полуострву Канони. Одатле смо аутобусом кренули до града Крфа. Око 10:00 смо напустили аутобус и пошли пешице у посету српској кући где нам је кустос Љубомир Сарамандић говорио о српској голгоди из 1916. године. Идући пешице дуж обале јонског мора стижемо до старе луке одакле бродићем одлазимо на острво Видо у посету спомен костурнице палих српских војника у Првом светском рату. Уз одавање почасти чита се песма “Плава Гробница” песника Милутина Бојића који је сахрањен на Зејтинлику, а у повратку са бродића се баца венац свежег цвећа у море уз звуке песме “Тамо Далеко”. По повратку у град посетили смо храм Светог Спиридона и слободно поподне је искоришћено за шетњу Старим градом.
Осећало се изузетно поштовање према Србима од стране Крфљана. То није изненађујуће имајући у виду да је острво које је имало 100 000 људи 1916. године примило 150 000 људи од којих је 8 000 Срба заувек остало у "Плавој гробници". Након тога многи наши грађани су били ожењени Крфљанкама, а међу њима и Милан Стојадиновић и Александар Цинцар Марковић. То је дало посебан печат у зближавању народа. Крушевац је братски град са Крфом.
Вече је протекло у дискотеци MOSITO.
Четврти дан смо обишли фабрику за производњу ликера MAVRO MATIS. После дегустације производа од воћа KUNKVATA, биљке сличне поморанџи, која је увезена из Јапана и расте само на овом острву. Уследило је панорамско разгледање храма Светог Ђорђа и Светог Михајла које су изградили Енглези у 19. веку, Сахат куле (која личи на Петроварадинску), манастир Палеокастрица (стара тврђава), а након тога купање и одмор на истоименој плажи. У 13:15 одлазимо у Гувију, место искрцавања српсих војника. После одате почасти на спомен плочи, слободно поподне је проведено у одмору на плажи.
Пети дан напуштамо хотел без иједне примедбе домаћина у 04:30. Укрцавамо се на трајект и у свитање стижемо у луку Игуменица. Уз једну кратку паузу стижемо у Солун где проводимо слободно време у разгледању града и после ручка око 15:00 крећемо за Србију. Уз краће задржавање на FREE SHOP-у у Прокупље стижемо око 23:00.