ПРАВИЛНИК о календару образовно-васпитног рада средњих школа за школску 2024/2025. годину
ПЛАН УПИСА ЗА ШКОЛСКУ 2023/2024. ГОДИНУ
primalac: Sopstveni prihodi budžetskih korisnika Tehnička škola ,,15.maj“
uplata se vrši na račun škole:
840-31302845-09
model 97
poziv na broj
20-01950-04-01-742317-00
|
Ко је на мрежи: 18 гостију и нема пријављених чланова
Извештај са одржане екскурзије за ученике трећег разреда
Дестинација: Тродневно путовање до Златибора
Време поласка: 24. октобар у 06:00 часова
Време повратка: 26. октобар у 20:30 часова
Број учесника: 58 ученика, 4 наставника, лекар, водич и возач
Организтор: туристичка агенција „НИШ – ЕКСПРЕС“ из Ниша
Први дан – Прокупље – манастир Жича – Златибор
Након провере од стране саобраћајне полиције и добијања дозволе за аутобус туристичке класе у организацији туристичке агенције „НИШ – ЕКСПРЕС“ из Ниша у 06:00 часова крећемо из школског дворишта ка манастиру Жича у близини Краљева који је био наше прво одредиште на које стижемо у 09:15 сати. Манстир Жича је један од најлепших и најзначајнијих српских манастира који по архиктектури припада рашкој школи. Ученици разгледају манастирски комплекс и у цркви, гледају краћи филм о историји манастира, а краже предавање о животу овог манастира одржао је локални водич.
У 10:00 сати крећемо магистралним путем ка Чачку где стижемо у 11:00 сати. Ученици су добили слободно време за индивидуално разгледање центра града и ручак.
Након одмора у Чачку у 12:30 сати крећемо ка Златибору – нашој крајњој дестинацији. До 15:00 сати сви ученици су се сместили у своје собе, а након краћег одмора од пута у 16:00 сати крећемо у организовани обилазак центра туристичког комплекса на Златибору уз пратњу водича где су ученици имали слободоно време за индивидуалне активности све до вечере у хотелу.
Вечера је сервирана у 19:00 сати у ресторану хотела, а у 22:30 у бару хотела организована је заваба за ученике.
Други дан – Златибор – Мећавник – Дрвенград – Шарганска осмица
Ученици другог дана устају око 08:00 сати а доручак им је постављен у 09:00 сати. Након тога ученици имају слободне активности до 11:00 сати када аутобусом крећемо ка Дрвенграду ка Мокрој гори где стижемо око 11:45 сати. Ученици обилазе и разгледају туристичко насеље и у биоскопу гледају трејлер за домаћи филм Емира Кустурице „Плави циганин“. У 13:00 сати крећемо ка „Шарганској осмици“ најатрактивнијој туристичко-музејској железници у Европи која се сматра као јединствено градитељско ремек дело у свету међу пругама узаног колосека. Пруга, ширине колосека 760мм, пролази најлепшим планинским пределима Мокре горе са 5 мостова и 22 тунела. Укупна дужина пруге, на релацији Мокра гора-Шарган Витаси, је 15,5 км, а прелази се висинска разлика од 300 метра. Ученике превози воз „Носталгија“ , који чине рестаурирани вагони, а који са полазне станице Мокра гора креће у 13:30 сати. У току вожње ученици су имали прилику за разгледање богатства и природе јер је воз имао пет успутних стајања. Вожња је завршена у 15:45 сати на почетној станици Мокра гора одакле крећемо ка хотелу.
Одмах након доласка у хотел у 17:15 сати је ученицима постављен ручак у ресторану хотела. Након ручка ученици имају слободно време који користе за одмор у собама или за шетњу Златибором.
Трећи дан – Златибор – Прокупље
Трећег дана ученици устају око 08:00 сати и доручкују у 08:30 сати у ресторану хотела. Након доручка одлазе у своје собе и пакују своје ствари. Собе и хотел напуштамо у 10:00 сати, ствари остављамо у аутобус и слободно време до ручка углвном проводимо у туристичком насељу Златибор.
Ручак у ресторану хотела послужен је у 13:00 сати а након ручка ученици се сакупљају на паркингу хотела где је паркиран аутобус одакле крећемо пут Прокупља негде око 14:00 сати.
Прву најдужу паузу за одмор правимо у Овчар Бањи у 15:30 сати где посећујемо манастир Благовештење који се налази изнад саме хидроцентрале „Овчар Бања“. Манастир је у саставу Епархије жичке и убраја се у споменике културе од великог значаја. У манастирском кругу, сем цркве, постоји неколико зграда и конака подигнутих у разним временима. Извесни архитектонски елементи указују да је Благовештење могло бити сазидано у време процвата тзв. „рашке школе“, тј. у XII-XIII веку, међутим натпис изнад улазних врата на западном зиду цркве, у трему, каже да је храм подигнут 1602. године. Манастир је карактеристичан по томе да се у њему након Другог светског рата замонашио потоњи српски патријарх Његова Светост господин Павле.
У 16:15 сати крећемо пут Прокупља и уз једно краће успутно задржавање између Краљава и Крушевца у школско двориште стижемо у 20:30 сати.
Закључак и анализа постигнутих циљева
Слике са ексурзије можете видети ОВДЕ.